دامنه اینترنتی چیست ؟

Untitled-1

قبل از شروع به توضیح دامنه اینترنتی باید بدانیم یک نشانی وب چیست تا از همون مفهوم اصلی دامنه اینترنتی رو درک کنیم :

نشانی وب , مکان یکنواخت منبع یا به طور ساده URL مشخص‌کنندهٔ موقعیت مکانی و نحوهٔ واکشی یک منبع در اینترنت یا شبکه‌هایی مشابه اینترنت است. این مفهوم با یوآرآی تفاوت می‌کند. یوآراِل در سال ۱۹۹۰ توسط تیم برنرز-لی بعنوان بخشی از یوآرآی ساخته‌شد.

حالت کلی نشانی وب به این صورت است:

با توجه به ناهمگون بودن سیستم‌های عامل و کامپیوترها در دنیا، به عنوان یک نیاز بنیادی باید بتوان فایل‌ها و پروسه‌ها را از لحاظ سبک نام گذاری و محل استقرار آن‌ها بر روی یک ماشین، هماهنگ و استاندارد کرد. یعنی یک روش آدرس دهی برای هر منبع انتخاب شود به گونه‌ای که بتواند به سه سوال برای هر فایلی در دنبا پاسخ دهد

۱. نام فایل (منبع) چیست؟

۲. محل دقیق ذخیره شده فایل (منبع) کجاست؟

۳. به چه روشی باید به فایل (منبع) دسترسی داشت و طبق چه قاعده‌ای می‌توان آن را انتقال داد؟

آدرس URL شامل سه قسمت اصلی اساسی است:

الف) شناسهٔ پروتکل که به آن پروتکل انتقال نیز گفته می‌شود.

ب) نام ماشینی که فایل روی آن قرار دارد.

ج) شاخه (دایرکتوری) و نام فایل

نام ماشین سرویس دهنده در URL می‌تواند با آدرس IP معادل با آن جایگزین شود؛ ولی استفاده از آدرس IP به جای نام نمادین مرسوم نیست زیرا به راحتی به خاطر سپرده نمی‌شود ولی در مجموع امکان‌پذیر است و چون نیازی به ترجمهٔ نام حوزه ندارد طبیعتاً اندکی سریع تر عمل می‌کند. توصیه موکد این است که سعی کنید تمامی حروف آدرس URL را کوچک وارد کنید مگر آنکه صریحاً به صورت حروف بزرگ معرفی شده باشند. برخی از پروتکل‌های انتقال که در آدرس URL قابل تعریف هستند:

http مورد استفاده در انتقال صفحات ابرمتن ftp مورد استفاده در انتقال فایل file مورد استفاده در فایل‌های محلی news مورد استفاده در گروه‌های خبری telnet مورد استفاده در تل نت.

حالا که با یک نشانی اینترنتی آشنا شدید وقت آشنایی با دامنه اینترنتی است :

دامنه اینترنتی یا Internet Domain یک پسوند است درون آدرس اینترنتی که در بخش پایانی آدرس وبگاه ها قرار میگیرد.

دامنه های ملی

هریک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا «دامنه سطح‌بالای کد کشوری» هستند که برای سایت‌های منصوب به آن کشور استفاده می‌شوند. دامنه سطح‌بالای کد کشور ایران ‎.ir است و کد بین‌المللی . ایران نیز مراحل آزمایشی را می‌گذراند.

و برای ثبت دامین های ملی ایرانی باید به آدرس اینترنتی : http://nic.ir مراجعه فرمایید و پس از عضویت نسبت به دریافت دامین اقدام کنید که هزینه هایی را باید پرداخت کنید که اگر از نمایندگان خریداری کنید امکان ارزان تر شدن وجود دارد.

نگاهی به تاریخ دامنه های اینترنتی :

در ۱۵ مارس ۱۹۸۵، اولین نام دامنه تجاری (.COM) به نام سیمبولیکس بوسیله یک شرکت سیستم‌های رایانه‌ای به نام Symbolics در کمبریج ماساچوست ثبت شد.

در ۱۹۹۲ کمتر از ۱۵۰۰۰ دامنه.COM ثبت شده بود.

در دسامبر ۲۰۰۹ حدود ۱۹۲ میلیون نام دامنه وجود داشت که بخش بزرگی از آنها دامنه پرطرفدار.COM بود. تعداد آنها در ۱۵ مارس ۲۰۱۰ به حدود ۸۴ میلیون رسید که شامل ۱۱٫۹ میلیون وب سایت کسب و کار آنلاین و تجارت الکترونیک، ۴٫۳ میلیون وب سایت تفریحی، ۳٫۱ میلیون وب سایت مرتبط با امور مالی، و ۱٫۸ میلیون وب سایت ورزشی می‌شد.[۱]

ماهانه حدود ۶۶۸ هزار دامنه.COM جدید ثبت می‌شود.

پیشرفت فروش دامین های اینترنتی در ایران :

طبق آمار هایی که تیم ایرنیک ثبت کننده دامنه های ایرانی در اطلاع ایرانیان گذاشته است , تا پایان آبان ماه سال ۱۳۹۳ بالق بر ۵۶۶ هزار دامنه .ir توسط کاربران ایرانی به ثبت رسیده است و سالانه ۴۵ درصد به این تعداد افزوده می‌شود.

سخن آخر

هدف وب پشتیبان آشنایی اولیه شما با فضای اینترنت است و سعی میکند شما را با مهم ترین اصطلاحات نت آشنا کند , با ما همراه باشید.

منبع : ویکیپدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *