مرورگر چیست ؟

Untitled-1

مرورگر وب که به انگلیسی web browser نامیده می شود نوعی نرم افزار کاربردی می باشد که به شما امکان دریافت , نمایش و مرور اطلاعات از دنیای بی پایان اینترنت را میدهد.

عملکرد مرورگر بر اساس شناساگر یکنواخت منبع یا همان URL می باشد که این منبع اطلاعاتی نظیر یک صفحه وب , تصاویر , ویدیو و هر اطلاعاتی دیگری می باشد.

هرچند که مرورگر های وب برای استفاده از اینترنت ساخته شده اند ولی با آنها میتوانید به اطلاعات سرور های وب در شبکه های خصوصی و عمومی هم دسترسی داشته باشید.


در نوامبر ۲۰۱۴ گوگل کروم، اینترنت اکسپلورر و موزیلا فایرفاکس به ترتیب بیشترین سهم را در بازار مرورگرهای اینترنت داشته‌اند.

Usage_share_of_web_browsers_(Source_StatCounter)


تاریخچه مرورگر های وب :

اولین مرورگر وب در سال ۱۹۹۰ و توسط Tim Berners-Lee اختراع شد به نام مرورگر WorldWideWeb که نام آن بعدها به Nexus تغییر کرد. در سال ۱۹۹۳Mark Andreessen مخترع Netscape دست به نو آوری و ایجاد تغییراتی در مرورگرها زد، او با انتشار Mosaic (بعدها Netscape) اولین مرورگر محبوب در سراسر جهان که استفاده از تار جهان گستر را آسان تر و دسترسی مردم معمولی را با آن نیز ممکن ساخت و همچنین اولین مرورگر گرافیکی جهان بود انقلابی در روش استفاده از وب را به وجود آورد. او بعدها شرکت خود را به نام Netscape افتتاح کرد و در سال ۱۹۹۴ مرورگر Netscape Navigator را عرضه کرد که سریعاً به محبوب‌ترین مرورگر جهان تبدیل شد. در سال ۱۹۹۵ مایکروسافت با عرضه Internet Explorer نخستین قدم را در رقابت مرورگرها برداشت و در سال ۲۰۰۲ با ۹۵٪ تعداد کاربر تبدیل به محبوب‌ترین مرورگر جهان شد.

در سالهای بعد با عرضه دیگر مرورگرها این رقابت‌ها جدی تر شد و کارزاری با نام جنگ مرورگرها شکل گرفت.


 

نکته هایی در رابطه با مرورگر های وب را در تصویر زیر میبینید :

Zوب سایت چه مرورگری یا whatbrowser به شما کمک میکند تا مرورگر های مورد نظر خودتون را انتخاب کنید.

مشاهده کنید : وب سایت چه مرورگری؟


 

در آخر هم اولین مرورگر جهان را دانلود کنید.

screensnap2_24c

مشاهده کنید : دانلود اولین مرورگر جهان

همچنین این رو هم اضافه کنیم که در وب سایت بالا ۱۲۳ مرورگر دیگر نیز وجود دارد که هر یک توسط فردی ساخته شده اند . و حتما پیشنهاد میکنم بقیه مرورگر های این وب سایت را دانلود کنید و از سیر تکاملی مرورگر های وب بهره ببرید.

مشاهده کنید : وب سایت بخش مرورگر های وب سایت Evolt

به زودی آموزش استفاده از انواع مرورگر های پرطرفدار رو هم میزاریم . با وب پشتیبان همراه باشید.