میزبانی شبکه چیست ؟

Untitled-3

میزبانی (به انگلیسی: Host)، (همچنین میزبان شبکه یا میزبان اینترنت)، در شبکه‌های رایانه‌ای، رایانه‌ای است که به اینترنت -یا به طور کلی‌تر- به هر شبکهٔ داده‌ای، متصل است. یک میزبان شبکه می‌تواند اطلاعات و نیز نرم‌افزار کارخواه (client) و/یا کارساز (server) را میزبانی کند.

هر میزبان اینترنتی یک نشانی آی‌پی یکتا دارد که بخش نشانی میزبان را نیز شامل می‌شود. نشانی میزبان، یا به طور دستی توسط مدیر رایانه وارد می‌شود و یا به طور خودکار در آغاز بوسیلهٔ پروتکل پیکربندی پویای میزبان (DHCP) اختصاص می‌یابد.

هر میزبانی، یک گرهٔ شبکهٔ فیزیکی (دستگاه شبکه) است، ولی هر گرهٔ شبکهٔ فیزیکی، یک میزبان نیست. به گره‌های شبکه مانند مودم‌ها و سوئیچ‌های شبکه نشانی‌های میزبان اختصاص نمی‌یابد، و به عنوان میزبان در نظر گرفته نمی‌شوند. به دستگاه‌هایی چون چاپگرهای شبکه و مسیریاب‌های سخت‌افزاری، نشانی آی‌پی میزبان اختصاص می‌یابد، اما چون آن‌ها رایانه‌های همه‌منظوره نیستند، به طور عمومی گاهی به عنوان میزبان درنظر گرفته نمی‌شوند.

میزبانان وب توسط کنترل پنل ها یا تابلو های کنترل میزبان وب به افراد دسترسی میدهند و آنها را مدیریت میکنند.

یک تابلوی کنترل (به انگلیسی: control panel) در میزبانی وب، یک رابط مبتنی بر وب ارائه شده بوسیله شرکت میزبان می‌باشد که به مشتری‌ها اجازه مدیریت خدمات مختلف میزبانی خود را در مکانی واحد می‌دهد.

برخی از ماژول‌های دردسترس متداول در بیشتر تابلوهای کنترل میزبانی وب:

  • دسترسی به ثبت وقایع خدمتگزار (به انگلیسی: server log)
  • جزئیات فضای وب و پهنای باند آزاد و مصرفی
  • پیکره‌بندی حساب پست الکترونیک
  • نگهداری حساب کاربران اف‌تی‌پی
  • مدیریت پایگاه داده
  • آمار بازدیدکنندگان با استفاده از نرم‌افزار تجزیه و تحلیل ثبت وقایع وب
  • مدیر پرونده‌های مبتنی بر وب

چند تابلوی کنترل معروف همراه با توضیحات.

۱ . پلسک

۲ . سی پنل

۳ . دایرکت ادمین

۱ . پلسک :

پلسک یک کنترل پنل بر پایه ویندوز است و به کاربران امکان بالا آوردن اسکریپت های نوشته شده با زبان برنامه نویسی ASP.Net را میدهد.

۲ . سی پنل :

سی‌پنل یک صفحهٔ کنترل میزبانی وب، مبتنی بر یونیکس است که بوسیلهٔ ایجاد رابط کاربری و ابزار خودکار طراحی شده است تا کار کردن با فضای میزبانی وب را راحت‌تر کند. سی‌پنل در سه نوع برای استفادهٔ گردانندگان سرور، فضاهای ریسیلر و کاربر دارنده وب سایت طراحی شده است تا مصرف کنندگان و گردانندگان سرورها بتوانند به شکل‌های گوناگون روی فضای خود کنترل داشته باشند.

ابزارهایی که به صورت پیش‌فرض بر روی سی‌پنل نصب هستند، شامل وب‌سرور آپاچی، پی‌اچ‌پی، مای‌اس‌کیوال، پرل، پایتون و بایند (دی‌ان‌اس) می‌شود، همجنین ایمیل‌هایی که به صورت پیش‌فرض پشتیبانی می‌شوند شامل پاپ۳، اس‌ام‌تی‌پی، آی‌ام‌ای‌پی (قرارداد پیام‌گزینی) هستند. سی‌پنل بطور معمول به روی درگاه ۲۰۸۲ و به صورت اس‌اس‌ال بر روی ۲۰۸۳ قابل دسترسی است.

صفحه کنترل کاربر سی پنل (دبلیو اچ ام WHM)

دبلیواچ‌ام (WHM) مخفف عبارت وب هاست منیجر (مدیریت میزبان وب) است که مدیران و نمایندگان به عنوان ابزاری برای مدیریت حساب‌های میزبانی وب کاربران بر روی کارساز وب استفاده می کنند. دبلیواچ‌ام به صورت پیش فرض بر روی پورت ۲۰۸۶ و به صورت اس‌اس‌ال با پورت ۲۰۸۷ قابل دسترسی است.

تحریم کردن سرور های ایرانی توسط سی پنل :

پس از تحریم های آمریکا بر ایران شرکت های خدمات اینترنتی نیز ایران را تحریم کردند یکی از این شرکت ها شرکت سی پنل بود که سرور های ایرانی را از داشتن مجوز سی پنل منع کرد.

بنابر این در حال حاضر سرور های ایرانی که در حال استفاده از سی پنل می باشند از مجوز این شرکت برخوردار نیستند و به خاطر خوب بودن این کنترل پنل مجبور به زیر پای گذاشتن مجوز شده اند.

۳ . دایرکت ادمین :

دایرکت‌ ادمین (به انگلیسی: DirectAdmin) ابزار تحت وب گرافیکی تابلوی کنترل میزبانی وب (کنترل پنل میزبانی وب)، برای مدیریت آسانتر وب سایت‌ها می‌باشد.

بیشتر سرور های ایرانی از دایرکت ادمین برای سرویس دهی تحت لینوکس استفاده میکنند که تا به حال به مشکل نیز بر نخورده اند .

حداقل نیازمندی های سیستم دایرکت ادمین :

دایرکت ادمین با نسخه‌های متعددی از ردهت، فدورا، لینوکس رد هت اینترپرایز، سنت‌اواس، فری بی‌اس‌دی، اوبونتو و دبیان سازگاری کامل دارد.

مشخصات زیر توصیه می‌شود:
پردازنده: ۵۰۰ مگاهرتز
حافظه: ۵۱۲ مگابایت
فضای دیسک: حداقل ۲ گیگابایت فضای خالی

دایرکت ادمین اغلب به صورت کوتاه، DA نامیده می‌شود.

نمایندگی های میزبانی :

بسیاری از شرکت های میزبانی اینترنتی برای جذب مشتری بیشتر نمایندگی نیز به کاربران خود میدهند تا هم خود سود کنند و هم کاربران نماینده.

سخن آخر

هدف وب پشتیبان آشنایی اولیه شما با فضای اینترنت است و سعی میکند شما را با مهم ترین اصطلاحات نت آشنا کند , با ما همراه باشید.

منبع : ویکی پدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *